Чорум (покраина)

Чорум (турски: Çorum) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Чорум. Покраината има 560 488 жители (2006) и плоштина од 12 820 кв.км. Разделен е на 18 општини.

Corum
Çorum
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Corum во Турција
Местоположба на покраината Corum во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total12,820 км2 (4,950 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total535.405
 • Густина42,000/км2 (110,000/ми2)
Повик. бр.0364
Рег. таб.19

НаводиУреди

Координати: 40°33′52″N 34°39′50″E / 40.56444° N; 34.66389° E / 40.56444; 34.66389