Чокто

(Пренасочено од Чокто (народ))

Чокто — (англиски: Choctaw, чокто; чоктовски: Chahta, чахта) — американски староседелци кои потекнуваат од југоисточниот дел на САД (Мисисипи, Алабама, Тенеси). Тие се од јазичната група на Мускозите.

Чоктав
Choctaw portraits.jpg
Чоктав портрети
Вкупен број на населението

160.000  [1]

Региони со значително население
 САД
(Оклахома, Калифорнија, Мисисипи, Луизијана, Тексас, Алабама)
Јазици
англиски, чоктовски
Религии
протестантизам, традиционални верувања
Поврзани етнички групи
Чероки, Чокасо, Мускози (Крик) и Семиноли

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. American Indian, Alaska Native Tables from the Statistical Abstract of the United States (PDF). „Statistical Abstract of the United States: 2004-2005“ (Пописно биро на САД) (124th ed.). http://www.census.gov/statab/www/sa04aian.pdf. посет. 20 септември 2007 г. 

Надворешни врскиУреди