Чеље (словенечки: Čelje) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Чеље
Čelje
Чеље is located in Slovenia
Чеље
Чеље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′48.7″N 14°10′2.8″E / 45.580194° СГШ; 14.167444° ИГД / 45.580194; 14.167444
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна5,48 км2 (2,12 ми2)
Надм. вис.&10000000000000593700000593,7 м
Население (2020)
 • Вкупно52
 • Густина9,5/км2 (25/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250