Четврток (краток филм)

Четврток е краток филм на режисерот Милчо Манчевски.

„Четврток“
Четврток постер.jpg
РежисерМилчо Манчевски
СценаристМилчо Манчевски
МузикаИгор Василев Новоградска
ПремиераИталија 28 август, 2013
САД 24 април, 2014
Времетраење2 минути
ДржаваСАД
ЈазикАнглиски

На 28 август 2013 година, на отворањето на седумдесеттото издание на Венецијанскиот филмски фестивал, во рамки на специјалниот проект „Future Reloaded“ за првпат е прикажан краткиот филм на Манчевски под наслов „Четврток“, кој по премиерата е поставен на интернет-страницата на Манчевски, како и на „„Јутјуб““, каде во првите три дена го видоа дури 15 000 гледачи. Исто така, по завршувањето на фестивалот во Венеција, филмот е поставен и на официјалната интернет-страница на овoј фестивал. Најпосле, филмот е прикажан на италијанската радиотелевизија „РАИ“, на каналот посветен на кинематографијата, и тоа во рамки на емисијата за седумдесеттиот јубилеј на фестивалот во Венеција.

Филмот „Четврток“ е снимен според сценариото на Манчевски, а продуцент е Арон Левин. Во главната улога настапува Лора Ласи, директор на фотографијата е Уна Ли, монтажата е дело на Питер Мостерт, а музиката ја компонирал Игор Василев Новоградска. Филмот е снимен во Њујорк и претставува американска продукција.

Надворешни врскиУреди