Четврта политичка теорија (книга)

Четврта политичка теорија (руски: Четвертая политическая теория) — книга на рускиот политиколог и теоретичар Александар Дугин, објавена во 2009 г. Во неа, тој нуди сосема нова политичка идеологија која ја нарекува „четврта“ и за која тврди дека претставува надминување на трите досегашни теории: либерализмот, марксизмот и фашизмот.[1] Според западните медиуми, книгата послужила како инспирација за Граѓанската војна во Украина,[2] и современата крајна десница воопшто.[3]

Четврта политичка теорија
Cover of The Fourth Political Theory.png
Корица на првото руско издание
АвторАлександар Дугин
Изворен насловЧетвертая политическая теория
ЗемјаРусија
Јазикруски
Предмет(и)политичка теорија
Published2009 (Амфора)
Страници351 (рус. изд.)
ISBN978-5-367-01089-3

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Dugin, Alexander (2012). The Fourth Political Theory. Translated by Mark Sleboda and Michael Millerman. Arktos Media. стр. 213.
  2. Saunders, Doug (22 March 2014). „Has Putin bought into these dangerous ideas?“. The Globe and Mail. Посетено на 26 May 2014.
  3. Golden Dawn and Russian neo-Nazism. GR Reporter. 15 April 2014. Посетено на 26 May 2014.