Часовничиња

семејство растенија
Часовничиња
Passion flower.jpg
Сино часовниче (Passiflora caerulea)
Научна класификација
Царство: Растенија
Ред: Малпигиовидни
Семејство: Часовничиња
Juss. ex Roussel[1]
Потсемејства

Malesherbioideae
Passifloroideae
Turneroideae[1]

Синоними

Malesherbiaceae D.Don, nom. cons. Modeccaceae Horan.
Paropsiaceae Dumort.
Turneraceae Kunth ex DC., nom. cons.[1]

Часивничиња (Исусови венци или пасифлори; науч. Passifloraceae) — семејство на цветни растенија што опфаќа околу 530 видови во 27 рода.[1] Тука влегуваат разни дрва, грмушки, лијани и ползавци, и се среќаваат претежно во тропските краишта.

Семејството е наречено по растението часовниче (род Passiflora) кое го дава јужното овошје маракуја (Passiflora edulis), како и градинарски видови како што се месестото часовниче (Passiflora incarnata) и смрдливата маракуја (Passiflora foetida).

Поранешниот Кронквистов систем го става семејството во редот темјанушковидни (Violales), но современите системи на класификација како што е оној на Групата за истражување на филогенијата на скриеносемените растенија (APG III) го вбројуваат во малпигиовидните (Malpighiales).

РодовиУреди

Потсемејство MalesherbioideaeУреди

Потсемејство PassifloroideaeУреди

Племе Paropsieae
Племе Passifloreae

Потсемејство TurneroideaeУреди

Изземени родовиУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Family: Passifloraceae Juss. ex Roussel, nom. cons“. GRIN. Министерство за земјоделство на САД. 17 јануари 2003. Посетено на 10 јануари 2012. (англиски)
  2. „Родови на Исусови венци (Passifloraceae)“. GRIM. Министерство за земјоделство на САД. Посетено на 10 јануари 2012. (англиски)
  3. „Родови што понекогаш се вбројуваат во часовничињата (Passifloraceae)“. GRIN. Министерство за земјоделство на САД. Посетено на 10 јануари 2012. (англиски)

Надворешни врскиУреди