Отвори го главното мени

Црква „Св. Троица“ - Говрлево

црква во селото Говрлево
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Црква Св. Троица Говрлево 08.JPG

Поглед на црквата „Св. Троица“

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба
Координати 41°55′33″N 21°22′02″E / 41.92583° СГШ; 21.36722° ИГД / 41.92583; 21.36722Координати: 41°55′33″N 21°22′02″E / 41.92583° СГШ; 21.36722° ИГД / 41.92583; 21.36722
Населено место Говрлево
Општина Сопиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Троица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Троица — една од неколкуте манастирски цркви, во скопското село Говрлево.

Средишен поглед на црквата во дворот на манастирот

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди