Ореховски манастир

манастир во Македонија

Ореховски манастирманастир во јужниот дел на Македонија, на западните падини на Селечка Планина, во близина на селото Долно Орехово.[1]

Ореховски манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеОреховски манастир
Други имињаМанастир „Свети Филип“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наАпостол Филип
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Св. Филип“
Личности
Место
МестоДолно Орехово, Општина Новаци Македонија Македонија
Координати41°03′39.5″N 21°34′00.8″E / 41.060972° СГШ; 21.566889° ИГД / 41.060972; 21.566889Координати: 41°03′39.5″N 21°34′00.8″E / 41.060972° СГШ; 21.566889° ИГД / 41.060972; 21.566889
Видливи остатоциедна црква, конак, трпезарија, помошен објект
Отворен за јавностда
Други информации(Новачка парохија)

Историја уреди

Манастирот бил подигнат со изградбата на манастирската црква во 1993 година.[2]

Градби уреди

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, конак, трпезарија и помошен објект.

Црква „Св. Филип“ уреди

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Влезот е сместен на западната страна.

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Долно Орехово“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски уреди