Црква „Св. Никола“ - Степанци

црква во селото Степанци

Свети Никола — главна селска црква во селото Степанци.[1][2]

Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Изворска
Местоположба

Карта

Координати 41°29′45″N 21°39′5″E / 41.49583° СГШ; 21.65139° ИГД / 41.49583; 21.65139
Место Степанци
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа веднаш на самиот влез во селото, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Историја уреди

Покривот на црквата се срушил, но по иницијатива на мештаните еден од црквата е саниран и обновен. Обновата била помогната од семејството Цветковски од градот Велес во 2013 година.

Галерија уреди

Внатрешноста на црквата
Надворешноста на црквата
Околината на црквата

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Изворска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 30 август 2018.

Надворешни врски уреди