Црква „Св. Никола“ - Ново Село (Даутбал)

црква во Ново Село, Солунско

Свети Никола (грчки: Αγίου Νικολάου Νεοχωρούδας) — црква во Ново Село, Солунско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Неаполско-ставруполската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Никола
Αγίου Νικολάου
Карта
40°44′14″N 22°52′27″E / 40.73722° СГШ; 22.87417° ИГД / 40.73722; 22.87417
МестоНово Село, Солунско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба1996 –
Управа
ЕпархијаНеаполско-ставруполска

Во Ново Село е изградена црква „Св. Никола“ или „Св. Петка“ меѓу 1890 и 1915 г. Во 1957 г. црквата силно настрадала во пожар и подоцна е осново изградена. Новата црква е крстовидна и направена од камен, каква што е и камбанаријата. Осветена е на 30 август 1959 г. од епископот Стефан Талантски. Во следните години е живописана. Реликвиите од стариот храм се пренесени во новиот. Во 1995 г. е доградена припрата.[1][2]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „St. Nicholas in Neochorouda“. Corect. Архивирано од изворникот на 2014-10-19. Посетено на 2022-05-21. Занемарен непознатиот параметар |access0date= (help)
  2. „Ι. Ν. Αγ. Νικολάου Νεοχωρούδας“. Ιερά Μητρόπολη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2022-05-21. Занемарен непознатиот параметар |access-dte= (help)