Црква „Св. Никола“ - Говрлево

црква во селото Говрлево

Свети Никола — главна селска црква во скопското село Говрлево. Се наоѓа во самото село, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Свети Никола

Поглед на црквата „Св. Никола“

македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба

Карта

Координати 41°56′03″N 21°20′44″E / 41.93417° СГШ; 21.34556° ИГД / 41.93417; 21.34556
Место Говрлево
Општина Сопиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди