Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Стајковци

црква во селото Стајковци

Свети Кирил и Методијмакедонска православна црква во скопското село Стајковци, Општина Гази Баба.[1] Се наоѓа во југозападниот дел на селото. Црквата била и ограбувана, а во 2004 година била извршена тешка кражба кога биле украни околу 10.000 €, пари наменети за изградба на нови селски гробишта.[2]

Свети Кирил и Методиј

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Карта

Координати 41°1′33″N 21°30′45″E / 41.02583° СГШ; 21.51250° ИГД / 41.02583; 21.51250Координати: 41°1′33″N 21°30′45″E / 41.02583° СГШ; 21.51250° ИГД / 41.02583; 21.51250
Место Стајковци
Општина Гази Баба
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кирил и Методиј
Ктитор отец Зоран Стаменковиќ
Архитектонски опис

Надворешни врски уреди

Убавините на црквата "Свети Кирил и Методиј" во скопската населба Стајковци[мртва врска]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. ОГРАБЕНА ЦРКВАТА "СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ" ВО СКОПСКОТО СЕЛО СТАЈКОВЦИ[мртва врска]