Црква „Св. Илија“ - Смрдлива Вода

црква во месноста Смрдлива Вода

Свети Илија — новоизградена црква во гевгелиската месност Смрдлива Вода. Црквата се наоѓа на издигната карпа во средиштето на туристичкото место.

Свети Илија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Втора гевгелиска
Местоположба

Карта

Координати 41°11′27.63″N 22°16′51.21″E / 41.1910083° СГШ; 22.2808917° ИГД / 41.1910083; 22.2808917Координати: 41°11′27.63″N 22°16′51.21″E / 41.1910083° СГШ; 22.2808917° ИГД / 41.1910083; 22.2808917
Место Смрдлива Вода
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба XX век
Архитектонски опис

Местоположба уреди

Црквата е изградена на карпест возвишен дел и доминира во рамките на одморалиштето Смрдлива Вода.[1]

Историја уреди

Била изградена кон крајот на XX век со донациски средства на приватни стопанственици од градот Гевгелија.[1]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Профил на Општина Гевгелија“ (PDF). Општина Гевгелија. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-09-28. Посетено на 2 јули 2017.

Надворешни врски уреди