Црква „Св. Илија“ - Мало Илино

црква во с. Мало Илино

Свети Илија — главна селска црква во селото Мало Илино. Црквата се наоѓа западно од селото, на мала височинка, на местото на истоименото археолошко наоѓалиште.

Свети Илија
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба

Карта

Место Мало Илино
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис

Историја уреди

Црквата е изградена врз темелите на мала еднокорабна црквичка. Во самите темели на црквата е сместен средновековното археолошко наоѓалиште Св. Илија. При изградбата на црква бил употребуван стар градежен материјал (бигор и парчиња од делканици).[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.