Црква „Св. Илија“ - Драгош

манастирска црква во Драгош, Битолско

Св. Илијацрква и манастир во битолското село Драгош. Му припаѓа на Битолското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Свети Илија
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Бистричка
Местоположба

Карта

Координати 40°52′42.2″N 21°21′28.9″E / 40.878389° СГШ; 21.358028° ИГД / 40.878389; 21.358028
Место Драгош
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Драгошкиот манастир е сместен југоисточно над селото, на самата граница со Грција. Преку границата е атарот на леринското село Опсирино. Основан е во текот на XIX век.[1] Сè до крајот на отоманското владеење манастирот бил во Мегленската митрополија под врховенството на Цариградската патријаршија.[2]

Манастирот е обновен во XX век.[3] Црквата претставува голем храм со полукружна апсида на исток и отворен трем на останатите три страни. На северозапад има висока куловидна камбанарија која стои одделно.

Слики уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Николовски, Дарко. „Иконите од црквата Св. Троица од селото Мождивњак, Крива Паланка“ (PDF). Патримониум.mk. 7 (12): 195.
  2. Трайчевъ, Георги (1933). Манастиритѣ въ Македония (PDF). София: Македонска библиотека № 9. стр. 199.
  3. Палигора, Ристо (декември 2011). Студија за поврзување и промоција на манастирскиот туризам на Баба Планина (PDF). Битола: Центар за развој на Пелагонискиот плански регион. стр. 32. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-12-28. Посетено на 2021-12-27.

Надворешни врски уреди