Црква „Св. Димитриј“ - Побожје

црква во селото Побожје
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква Св. Димитрија - Побожје 01.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 42°6′46″N 21°25′36″E / 42.11278° N; 21.42667° E / 42.11278; 21.42667Координати: 42°6′46″N 21°25′36″E / 42.11278° N; 21.42667° E / 42.11278; 21.42667
Населено место Побожје
Општина Чучер-Сандево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј — гробјанска црква во скопското село Побожје.

МестоположбаУреди

Црквата се наоѓа во долниот дел на селото, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.[1]

ИсторијаУреди

Историските податоци навестуваат дека црквата постоела од средниот век, но срушена во буица во 1944 година. Во близина на старата била подигната нова градба. Остатоците на старата црква можат да се забележат.[1]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Trifunoski, Jovan F.; Трифуноски, Јован Ф. (1971). Skopska Crna gora : prirodna sredina, prošlost, naselja, stanovništvo i privreda : (sa skicama, fotografijama i kartom) = Skopska Crna Gora : antropogeographische Forschungen. Skopje: Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. OCLC 637308591.

Надворешни врскиУреди