Црква „Св. Атанасиј“ - Чирак (1500)

црква од 1500 г. во Чирак, Гребенско

Свети Атанасиј (грчки: Αγίου Αθανασίου) — доцносредновековна црква во селото Чирак, Гребенско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Шишанско-сачишката епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Атанасиј
Άγιος Αθανάσιος
МестоЧирак, Гребенско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1500
Управа
ЕпархијаШишанско-сачишка

Црквата е изградена околу 1500 г. како храм на тогашното село Мелидоништа. Претставува мал храм сместен на 300 м јужно од главната селска црква, истоимената „Св. Атанасиј“ од 1750 г.

Во 2006 г. храмот е реставриран.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Το Χωριό μας (σήμερα και χθες)“. Άγιος Κοσμάς. Архивирано од изворникот на 2014-05-02. Посетено на 2 мај 2014.