Црква „Св. Атанасиј“ - Белчишта

црква во селото Белчишта

Свети Атанасиј — новоизградена селска црква во селото Белчишта, сместена југоисточно од селото, на патот кон селото Долно Средоречие.

Свети Атанасиј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба

Карта

Координати 41°17′52″N 20°50′10″E / 41.29778° СГШ; 20.83611° ИГД / 41.29778; 20.83611Координати: 41°17′52″N 20°50′10″E / 41.29778° СГШ; 20.83611° ИГД / 41.29778; 20.83611
Место Белчишта
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис

Црквата сè уште е во изградба, а до нејзе се издигнува и камбанарија.

Поглед од далечина на црквата

Претставува еднокорабна градба со купола во средишниот дел. Пред самата црква, од западната страна, се наоѓаат остатоци од постар параклис, изграден од бигор, со правоаголна ниша во средината.[1][2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Христијански храмови и свети места во Охридско“. Македонска нација. Посетено на 2010-07-25.
  2. „Христијански храмови и свети места во Охридско“, Гоце Ангеличин – Жура, Охрид 2007

Надворешни врски уреди