Црква „Св. Јован Претеча“ - Сер

црква во Сер, Егејска Македонија

Свети Јован Претеча (грчки: Αγίου Ιωάννου Προδρόμου) — црква во градот Сер, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Јован Претеча
Αγίου Ιωάννου Προδρόμου
Поглед на црквата од запад
Карта
41°5′45.67″N 23°33′24.76″E / 41.0960194° СГШ; 23.5568778° ИГД / 41.0960194; 23.5568778Координати: 41°5′45.67″N 23°33′24.76″E / 41.0960194° СГШ; 23.5568778° ИГД / 41.0960194; 23.5568778
МестоСер
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архитектонски типтрикорабна базилика
Изградба1819
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Градбата претставува трикорабна базилика со женска црква, типична за своето време.

Во 1990 г. храмот е прогласен за заштитен споменик на културата заради оригиналниот архитектонски стил и украсеност.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ37/28566/661/16-8-1990 - ΦΕΚ 616/Β/27-9-1990“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Занемарен непознатиот параметар |access= (се препорачува |access-date=) (help); Недостасува права црта во: |access= (help)

Надворешни врскиУреди