Црква „Св. Ѓорѓи“ - Требош

црква во селото Требош

Свети Ѓорѓи претставува македонска православна црква во тетовското село Требош.[1] Се смета дека фрескоживописот во црквата е еден од најубавите зачувани византиски живописи во овој дел на Полог и потекнува од некаде од 11 до 14 век.[2]

Свети Ѓорѓи
македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Четврта тетовска
Местоположба
Место Требош
Општина Желино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Ѓорѓиј Победоносец
Живопис 11 до 14 век
Архитектонски опис

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Привршуваат подготовките за старт на проектот за реставрација на манастирската црква "Успение на Пресвета Богородица" во Лешок [мртва врска]