Црква „Св. Ѓорѓи“ - Подмочани

црква во селото Подмочани
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција Преспа 406.jpg

Црквата заедно со нејзината камбанарија

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба
Координати 41°01′13″N 21°02′42″E / 41.02028° N; 21.04500° E / 41.02028; 21.04500Координати: 41°01′13″N 21°02′42″E / 41.02028° N; 21.04500° E / 41.02028; 21.04500
Населено место Подмочани
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1848
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во селото Подмочани, Општина Ресен, Македонија, а воедно и парохиски храм на Подмочанско-љубојнската парохија.[1]

МестоположбаУреди

Се наоѓа на еден километар западно од селото. Во кругот на црквата се наоѓаат и селските гробишта.[2]

ИсторијаУреди

Црквата била изградена во 1848 година.[2]

ГрадбаУреди

Црквата била изградена во 1848 година од кршен камен. За апсидата бил користен бигор, додека двата влезни портали биле направени од добро обработен камен.[2]

Во текот на годините била направена доградба во вид на затворена припрата од западната и јужната страна на црквата, со седишта покрај ѕидовите.[2]

ФрескоживописУреди

Црквата не поседува никаков фрескоживопис.[2]

ИконостасУреди

Иконостасот на црквата е создаден во XIX век и е наполнет со икони од истиот период.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 235. ISBN 9789989920554. Посетено на 14 февруари 2019.

Надворешни врскиУреди