Црква „Св. Ѓорѓи“ - Пелинце

црква во селото Пелинце
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција Козјачија 160.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Местоположба
Координати 42°17′17.66″N 21°51′24.81″E / 42.2882389° СГШ; 21.8568917° ИГД / 42.2882389; 21.8568917Координати: 42°17′17.66″N 21°51′24.81″E / 42.2882389° СГШ; 21.8568917° ИГД / 42.2882389; 21.8568917
Населено место Пелинце
Општина Старо Нагоричане
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1925
Осветување 1936
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Ѓорѓија) — главна селска црква во козјачкото село Пелинце.[1] Црквата е сместена во маалото Златанци, во непосредна близина на старото основно училиште.

ИсторијаУреди

Според авторот Јован Трифуноски, црквата била започната во 1925 година, а осветена во 1936 година. Претходно, на тоа место се наоѓал голем камен крст. Градбата на црквата многу ја помогнале браќата Андреј и Василиј Спасиќ, пекари, по потекло од Пелинце, но иселени во Пожаревац.[2]

Во 1967 година во близина на црквата бил подигнат помошен објект.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје. 

Надворешни врскиУреди