Црква „Св. Ѓорѓи“ - Острилци

црква во селото Острилци, Македонија

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во крушевското село Острилци, Македонија.[1][2]

Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Крушевско-демирхисарска
Парохија Прва крушевска
Местоположба

Карта

Координати 41°19′43″N 21°14′7″E / 41.32861° СГШ; 21.23528° ИГД / 41.32861; 21.23528
Место Острилци
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа на самиот влез во селото. Околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Историја

уреди

Во храмот има зачуван фрескоживопис, а нови фрески биле насликани во 1884 година од страна на крушевските зографи Вангел и Никола Анастасов.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Прва крушевска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 24 декември 2021.

Надворешни врски

уреди