Црква „Св. Ѓорѓи“ - Жупан

црква во Жупан, Населичко, Егејска Македонија

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου Πενταλόφου) — црква во селото Жупан, Населичко, Егејска Македонија. Влегува во состав на Шишанско-сачишката епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
МестоЖупан, Населичко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1870
Управа
ЕпархијаШишанско-сачишка

Црквата е изградена во 1870 г. Се наоѓа во Горното Маало, во подножјето на ридот Румани. Ова е еден од најубавите храмови во областа Населица и се одржува во многу добра состојба.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Ιεροί Ναοί του Αγίου Γεωργίου στο Βόιο“. Το Βόιον. Архивирано од изворникот на 2015-01-04. Посетено на 4 јануари 2015.
  2. „Άγιος Γεώργιος Πενταλόφου“. Δήμος Βοΐου. Посетено на 28 мај 2014.[мртва врска]