Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ајтос

црква во Ајтос, Леринско

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Ајтос, Леринско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
40°39′40″N 21°33′6″E / 40.66111° СГШ; 21.55167° ИГД / 40.66111; 21.55167
МестоАјтос, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Стилвизантиски
Завршена1836
Управа
Архијерејско намесништвоАјтоско
ЕпархијаКостурска

Црквата е парохиски храм и се наоѓа во центарот на селото. Изградена е во 1836 г. во византиски стил. Има убав дрвен иконостас и вреден живопис.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Εκκλησία Αγίου Γεωργίου“. Κοινότητα Αετού. Посетено на 6 јануари 2014.[мртва врска]