Црква „Живоносен Извор“ - Сер

црква во Сер, Егејска Македонија

Живоносен Извор (грчки: Ιερός Ναός Ζωοδόχου Πηγής) — црква во градот Сер, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Живоносен Извор
Ζωοδόχου Πηγής
Карта
41°4′51″N 23°31′35″E / 41.08083° СГШ; 23.52639° ИГД / 41.08083; 23.52639
МестоСер
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типкуполна базилика
Изградба1978 - 1988
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Историја

уреди

Црквата се наоѓа на западниот крај на градот и е храм на Вторите серски гробишта. Камен-темелникот на храмот е поставен на 22 септември 1978 г. и изградбата завршила десет години подоцна. Отворен е од митрополитот Максим Серски. Градбата претставува базилика со купола.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Ζωοδόχου Πηγής“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 13 декември 2017.