Црква „Вознесение Христово“ - Мршевци

црква во селото Мршевци
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Спас
Sv.Spas-Mrshevci-MKD.jpg

Црквата „Свети Спас“ во селото Мршевци

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Скопско
Местоположба

Место Мршевци
Општина Илинден
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Осветување 1998 година
Архитектонски опис

Свети Спасмакедонски православен храм во скопското село Мршевци. Храмот се наоѓа на мало возвишение над селото, веднаш до фудбалското игралиште. Црквата е осветена во 1998 година. Во нејзин склоп постои сала за ручек која собира 250 гости, а моментално се реконструира и чешма. Голем народен собор се одржува за патрониот празник Спасовден кој воедно е и селска слава на селото. Внатрешноста на црквата е живописана со нови фрески, кои се дар од семејствата кои живеат или водат потекло од селото Мршевци, а има и мермерен иконостас.

ГалеријаУреди