Црква „Вознесение Христово“ - Градманци

црква во селото Градманци

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — главна селска црква во селото Градманци, Општина Петровец. Црквата се наоѓа на блага височинка којашто се издига спроти селото, до која води посебен земјен пат, кој се издвојува од локалниот пат со кој селото е поврзано со Катланово.

Вознесение Христово

Поглед на црквата „Вознесение Христово“ од селото Градманци

македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба

Карта

Координати 41°53′58″N 21°43′27″E / 41.89944° СГШ; 21.72417° ИГД / 41.89944; 21.72417
Место Градманци
Општина Петровец
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди