Црква на Светиот Крст (Варшава)

Црквата на Светиот Крст (полски: Kościół świętokrzyski) е црква која се наоѓа во Варшава, Полска.

Црква на Светиот Крст
Kościół świętokrzyski
Фасада (2009).
Карта
Општи податоци
СтилБарок
ГрадВаршава
ЗемјаПолска
Почната1682
Завршена1757
Урната1944
НарачателМихал Стефан Радијовски
Проектирање и изградба
АрхитектЈозеф Фонтана

Наводи уреди

Слики уреди

Историски уреди

Денешни уреди

Надворешни врски уреди

52°14′19″N 21°1′00″E / 52.23861° СГШ; 21.01667° ИГД / 52.23861; 21.01667