Црква Свети Никола (Амстердам)

Црквата Свети Никола (холандски: Sint-Nicolaaskerk) е црква која се наоѓа во Амстердам, Холандија и е во склопот на Римокатоличката црква[1]. Црквата била изградена во текот на 19 век од страна на архитектот Блеијс со елементи на необарокот.

Црква Свети Никола
Sint-Nicolaaskerk
Sint-Nicolaaskerk, Amsterdam, Netherlands IMG 1370 edit.jpg
Основни податоци
МестоАмстердам, Холандија

НаводиУреди

  1. Martin Dunford (2010). The Rough Guide to The Netherlands. Penguin. стр. 62. ISBN 978-1-84836-882-8. Посетено на 24 November 2011.