Црква Сан Лоренцо фуори ле Мура

црква во Рим, Италија

Црквата Сан Лоренцо фуори ле Мура (италијански :Basilica di San Lorenzo fuori le mura) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Во оваа црква се наоѓа гробот на Свети Лаврентиј. Црквата била изградена во времето на Константин I Велики, а истата била реновирана во времето на Папа Пелагиј II и Папа Хонориј III.

Црква Сан Лоренцо фуори ле Мура
Basilica di San Lorenzo fuori le mura
Основни податоци
МестоРим, Италија
Координати41°53′48.74″N 12°28′19.23″E / 41.8968722° СГШ; 12.4720083° ИГД / 41.8968722; 12.4720083

Наводи уреди