Црква Сан Лоренцо ин Дамасо

Црквата Сан Лоренцо во Дамасо (италијански :Basilica di San Lorenzo in Damaso) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Се смета дека црквата била изградена во времето на Папа Дамас I, а истата била реновирана во 15 век од страна на Донато Браманте[2].

Црква Сан Лоренцо ин Дамасо
Basilica di San Lorenzo in Damaso
Основни податоци
МестоРим, Италија
Координати41°53′48.74″N 12°28′19.23″E / 41.8968722° СГШ; 12.4720083° ИГД / 41.8968722; 12.4720083

Наводи уреди

  1. Список на цркви во Рим
  2. Titi, Filippo (1763). Descrizione delle Pitture, Sculture e Architetture esposte in Roma. Marco Pagliarini, Rome. стр. 121–124.