Црква Пресвета Богородица дегли Ангели е деи Мартири

Црквата Санта Марија дегли Ангели е деи Мартири (италијански :Santa Maria degli Angeli e dei Martiri) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена на местото на некогашната римска терма Диоклетиан во 1566 година, а нејзин архитект е Микеланџело Буонароти.

Црква Санта Марија дегли Ангели е деи Мартири
Santa Maria degli Angeli e dei Martiri
Основни податоци
МестоРим, Италија
Координати41°54′11″N 12°29′49″E / 41.90306° СГШ; 12.49694° ИГД / 41.90306; 12.49694

Наводи

уреди