Церкница (словенечки: Cerknica) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Градот е центар на општината Церкница. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Церкница
Cerknica
Поглед на Церкница
Грб на Церкница
Церкница is located in Slovenia
Церкница
Церкница
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′47″N 14°21′29.1″E / 45.79639° СГШ; 14.358083° ИГД / 45.79639; 14.358083
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна14,8 км2 (5,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000558799999558,8 м
Население (2020)
 • Вкупно4.018
 • Густина270/км2 (700/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380