Цвишенанско Езеро

Цвишенанско Езеро (познато и како Цвишенанер Мер; германски: Zwischenahner Meer) — езеро во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Езерото се наоѓа на височина од околу 5 метри и има површина од 5,5 км2. Местото Бад Цвишенан се наоѓа на неговиот јужен брег, по кого е и именувано. Тоа е трето најголемо езеро во Долна Саксонија.

Цвишенанско Езеро
Zwischenahner Meer
Bad-Zwischenahner-Meer.JPG
ПодрачјеАмерланд, Долна Саксонија
Координати53°11′52″N 8°1′2″E / 53.19778° СГШ; 8.01722° ИГД / 53.19778; 8.01722Координати: 53°11′52″N 8°1′2″E / 53.19778° СГШ; 8.01722° ИГД / 53.19778; 8.01722
Главни приливиАуебах, Халфштедер Беке, Елмендорфер Беке
Главни истециАуе, Шпекенер Беке
Сливни земји Германија
Најг. должина2 км
Површина&100000000000000055000005,5 км2
Прос. длабочина3,3 м
Најг. длабочина6 м
Брег11 км
Надм. височина5 м
Населени местаБад Цвишенан
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Езерото е длабоко околу 6 метри на најдлабоката точка и има просечна длабочина од околу 3 метри.

Езерото се појавило пред 11.000 години по пропаѓање на солена купола.[1]

Езерото е пловно и поседува редовна фериботска линија, која започнала во 1874 година. Претставува дом на т.н. „бела флота“ (Weiße Flotte) од 1987 година. Трите брода пловат редовно помеѓу различните докови долж езерското крајбрежје. Доковите се наоѓаат во Бад Цвишенан, Роструп и Драјберген.[2]

Езерото го направило Бад Цвишенан омилено туристичко одредиште и градот поседува бројни бањски одморалишта.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Nordwest-Zeitung. „Was Ist So Besonders Am Zwischenahner Meer? Bad Zwischenahn: Das liebste Loch der Ammerländer“. www.nwzonline.de (германски). Посетено на 2018-12-22.
  2. „Weisse Flotte Bad Zwischenahn“.

Надворешни врскиУреди