Хује (Илирска Бистрица)

Хује (словенечки: Huje) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Хује
Huje
Поглед на Хује
Хује is located in Slovenia
Хује
Хује
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′42″N 14°7′24.2″E / 45.57833° СГШ; 14.123389° ИГД / 45.57833; 14.123389
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна2,77 км2 (1,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000718500000718,5 м
Население (2020)
 • Вкупно83
 • Густина30/км2 (78/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6243