Хрибљане (словенечки: Hribljane) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Хрибљане
Hribljane
Поглед на Хрибљане
Хрибљане is located in Slovenia
Хрибљане
Хрибљане
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′8.5″N 14°27′36.4″E / 45.835694° СГШ; 14.460111° ИГД / 45.835694; 14.460111
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,69 км2 (0,27 ми2)
Надм. вис.&10000000000000671200000671,2 м
Население (2020)
 • Вкупно9
 • Густина13/км2 (34/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380