Хорхе Сампаоли (роден на 13 март 1960 година) е аргентински фудбалски тренер, моментален селектор на Аргентина.

Најголемиот успех во својата тренерска кариера Сампаоли го постигнал како селектор на чилеанската репрезентација, со која триумфирал на Копа Америка во 2015 година.

ТрофеиУреди

КлупскиУреди

  Универсидад де ЧилеУреди

РепрезентативниУреди

  ЧилеУреди

Надворешни врскиУреди