Хилверзум (холандски: Hilversum) — општина и град во Холандија, во покраината Северна Холандија. Се наоѓа во областа „Хет Гои“, каде што е и најголем град во истата. Опкружен е со ливади, пасишта, езера и помали градови и села кој му даваат посебна убавина на Хилверзум. Тој е дел од Ранстад, најголемата конурбација во Европа.

Хилверзум
Град и општина
Градското собрание на Хилверзум
Градското собрание на Хилверзум
Знаме на Хилверзум
Знаме
Грб на Хилверзум
Грб
Местоположба во Северна Холандија
Местоположба во Северна Холандија
Координати: 52°14′N 5°10′E / 52.233° N; 5.167° E / 52.233; 5.167Координати: 52°14′N 5°10′E / 52.233° N; 5.167° E / 52.233; 5.167
ДржаваХоландија
ПокраинаСеверна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникПитер Бруртјес (PvdA)
Површина[2]
 • Вкупна46,35 км2 (1,790 ми2)
 • Земјишна45,62 км2 (1,761 ми2)
 • Вода0,73 км2 (28 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000001500000015 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно89.342
 • Густина1.958/км2 (5,070/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број1200–1223
Повикувачки број035
Мреж. местоhilversum.nl

Хилверзум се наоѓа на 31 километри југоисточно од Амстердам и 12 километри северно од Утрехт. Градот често го викаат медиумски град, бидејќи е главен центар за радио и телевизија во Холандија. Радио Холандија се слуша во цел свет токму од Хилверзум почнувајќи од 1920 година. Хилверзум е дом на многу аудио и телевизиски стидија, кои припаѓаат на националната холандска телевизија NOS (Nederlandse Omroep Stichting), како и на сите холандски радиодифузни организации и други комерцијални телевизии и медиумски претпријатија. Холандското гласање за Евровизија обично се одвива во Хилверзум.

Според проценките од 2014 година во градот живееле околу 86.795 жители.

НаводиУреди

  1. "College van Burgemeester en Wethouders" (холандски). Gemeente Hilversum. Посетено на 1 август 2014.
  2. "Клучни бројки за соседствата". Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 мартѕ 2014. Check date values in: |accessdate= (help)
  3. "AHN Postcode tool for 1217JE". Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 1 август 2014.
  4. "Прираст на населението; региони по месеци". Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врскиУреди