Хе Ѓинг (кинески: 何静, пинјин: Hé Jìng; р. 10 октомври 1983 во Љаонинг, Кина) е кинсека кануистка-спринтер која се натпреваруваше во средината на 2000-те. Таа освои два медала:

Хе Ѓинг
Медали
Кану-спринт жени

Светско кану првенство

Сребрен медал – второ место 2007 Дујсбург K-4 1000 м
Бронзен медал – трето место 2006 Сегед K-4 1000 м

Таа се избори за седмото место на Олимпијадата во 2008 во Атина во дисциплината К-4 500 метри.

Наводи уреди