Хермитски јазик

Хермитскиот бил австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборувал на островите Хермит, Луф и Марон во близина на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја. Јазикот бил заменет од сејматскиот јазик.[1]

Хермитски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеХермитски Остров, Луфски Остров и Маронски Остров
Изумренизчезнат
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3llf

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди