Хенкарлос Канела

Хенкарлос (Џенкарлос/Џанкарлос) Канела (21 април 1988) е кубанско-американски музичар и глумец. Познат е по улогите во Дијабло и Моето срце инсистира

Хенкарлос Канела
Роден(а)Џан Карлос Канела
21 Април, 1988
Мајами, САД
ЗанимањеГлумец, Пејач, Музичар
Активен период2000–денес
СопружникГаби Еспино (m. 2010–денес; 1 дете)

ТелевизијаУреди

Телевизија
Година Серија Улога
2007/2008 Туѓи гревови Фреди Торез
2008/2009 Дона Барбара Асдрубал
2009/2010 Дијабло Анхел Салвадор/Салвадор Домингез
2011 Моето срце инсистира Андрес Сантакруз/Андрес Суарез
2013 Забранета страст Бруно Хуртадо