Хвар е хрватски остров во Јадранското Море. Зафаќа површина од 297 km2, население од 11.103 жители и главен град е Хвар со 4.138 жители.

Хвар
Полиња со лаванда на Хвар
Географија
МестоЈадранско Море
Координати43°08′N 16°44′E / 43.133° СГШ; 16.733° ИГД / 43.133; 16.733Координати: 43°08′N 16°44′E / 43.133° СГШ; 16.733° ИГД / 43.133; 16.733
Површина297,37 км2
Должина68 км
Највисоко издигнување628 м
Највисока точкаСв. Никола
Управување
Хрватска
ЖупанијаСплитско-далматинска
Најголема населбаХвар (pop. 4,138)
Демографија
Население11,103 (2001)
Густина38,5 /km2 (997 /sq mi)

Име уреди

Денешното име на островот е од грчко потекло (од грч. Pharos - светилник). Од тој назив Римјаните го обликувале името Pharia. Далматинските Романи го претвориле во Fara, а во раното средновековие доселените Хрвати согласката f ја замениле со група согласки hv, менувајќи го називот во Хвар. Месното население го нарекува "Hvor", "For", а книжевниот облик „Хвар“ се јавува на источниот дел на островот.