Харије (словенечки: Harije) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Харије
Harije
Поглед на Харије
Харије is located in Slovenia
Харије
Харије
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°33′14.6″N 14°11′59.4″E / 45.554056° СГШ; 14.199833° ИГД / 45.554056; 14.199833
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна4,21 км2 (1,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000515200000515,2 м
Население (2020)
 • Вкупно265
 • Густина63/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250