Фрајбург (административен округ)

Фрајбург е еден од четирите административни окрузи на Баден-Виртемберг, Германија, кој се наоѓа на југозападот на покраината. Ги покрива ридовите Шварцвалд (Schwarzwald) како и долината на Рајна. Таа понатаму е поделена на три региони (Regionalverband) Хохрајн-Бодензе, Шварцвалд-Бар-Хојберг и Зидлихер Оберајн.

Фрајбург
Административен округ
Карта на Baden-Württemberg со округот Фрајбург
Карта на Baden-Württemberg со округот Фрајбург
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаБаден-Виртемберг
Админ. центарФрајбург
Површина
 • Вкупна9.347 км2 (3,609 ми2)
Население (31 декември 2015)[1]
 • Вкупно2.224.535
 • Густина240/км2 (620/ми2)
Мреж. местоwww.rp-freiburg.de
окрузи
Kreise
слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Брајсгау-Хохшварцвалд
 2. Емендинген
 3. Констанц (Konstanz)
 4. Лерах
 5. Ортенаукрајс
 6. Ротвајл
 7. Шварцвалд-Бар
 8. Тутлинген
 9. Валдсхут
 1. Фрајбург

Наводи

уреди
 1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)

Надворешни врски

уреди

48°00′N 8°20′E / 48.0° СГШ; 8.33° ИГД / 48.0; 8.33