Филип Ри (англиски: Phillip Rhee, р. 7 септември 1960 година во Јужна Кореја) е корејско-американски глумец, режисер, боречки уметник и филмски продуцент. Познат е по неговата улога во филмот „Најдобриот меѓу најдобрите“ (1989).[1]

Филип Ри (лево) во 2008 година

НаводиУреди

  1. „Phillip Rhee“. IMDb. Посетено на 2020-07-06.