Филгија Задиг

Филгија Естер Задиг (3 ноември 1921 - 3 септември 1994) била шведска глумица. Родена во Малме, Задиг била вработена во градскиот театар во Упсала) и театарот Нија во Стокхолм.[1]

Филгија Задиг
Роден(а)Филгија Естер Задиг
ноември 3, 1921(1921-11-03)
Малме, Шведска
Починал(а)септември 3, 1994(1994-09-03) (возр. 72)
Вејбистранд, Шведска
НационалностШвеѓанка
Активен период1943–1991
СопружникБенгт Еклунд Предлошка:Married
ДецаКлас Еклунд
Лена Еклунд
РодниниСиге Еклунд (внук)
Фредрик Еклунд (внук)

Имала улоги во бројни шведски филмови.[1] Таа била мажена за глумецот Бенгт Еклунд и е мајка на економистот Клас Еклунд, а баба на романописецот Сиге Еклунд[2] и брокерот за недвижнини Фредрик Еклунд.

Избрана филмографијаУреди

  • Царинскиот службеник Бом (1951)
  • Градот на моите соништа (1976)

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Fylgia Zadig, Nationalencyclopedin
  2. af Kleen, Björn (9 May 2005). „Att skriva om pappa slipade bort hatet“. Sydsvenskan (шведски). Посетено на 27 February 2013.

Надворешни врскиУреди