Фербенксград во американската сојузна држава Алјаска кој претставува најголем град во внатрешноста на таа држава. Според пописот во 2012 г., градот Фербенкс има 31.535 жители, а поширокиот регион е населен со 97.581 жител. Зафаќа површина од 84,6 км².

Фербенкс
Град
Град Фербенкс
Центар на градот
Центар на градот
Локација во Алјаска
Локација во Алјаска
Координати: 64°50′37″N 147°43′23″W / 64.84361° СГШ; 147.72306° ЗГД / 64.84361; -147.72306
Држава САД
Американска држава Алјаска
Основан10 ноември 1903
Управа
 • ГрадоначалникЏон Еберхарт
Површина
 • Град84,6 км2 (327 ми2)
 • Земјишна82,5 км2 (319 ми2)
 • Вода2,1 км2 (8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000136000000136 м
Население (2010)
 • Град32.070
 • Густина379,7/км2 (981,9/ми2)
 • Градскo51.926
 • Метро97.581
Поштенски броеви99701, 99702, 99703, 99705, 99706, 99707, 99708, 99709, 99710, 99711, 99712, 99714, 99716, 99767, 99775, 99790
Мреж. местоci.fairbanks.ak.us