Фатин Схидкиа

Фатин Схидкиа Лубис (англиски: Fatin Shidqia Lubis, 30 јули 1996) или попозната како Фатин Схидкиа (Fatin Shidqia) е Индонезија. Тој беше шампион на талент шоу X Factor Indonesia.[1]

Фатин Схидкиа
Фатин во 2019 година
Биографски податоци
Родено имеФатин Схидкиа Лубис
Роден(а)30 јули 1996 (1996-07-30) (26 г.)
Џакарта,Индонезија
ЖанровиПоп
ЗанимањаПејач-текстописец
ИнструментиВокали
Период на активност2013–present
ИздавачиSony Music Entertainment Indonesia
Мреж. местоfshidqia.com

КариераУреди

Фатин аудиција за првата сезона на "X Factor Indonesia" со препевот на "Grenade" Бруно Марс е. Во тоа време тој беше уште облечени во школска униформа, бидејќи тој "OSIS" претходна дозвола на аудиција за ова училиште. Тој беше облечен во сива џемпер шарени. Тоа е затоа што тој беше во една државна болница кога melantukan песната "Grenade". Тој доби овации од сите четири судии и публиката. Фатин рече дека звукот е многу добра. Ахмад изјави дека тој навистина се допадна звукот на Фатин. Додека тоа се вели дека звукот Фатин Мулан "опасност". Четврто жирито даде 4 Да. Тој има право да преминете на bootcamp фаза 1.

ДискографијаУреди

  • Aku Memilih Setia (Избрав верен)
  • Kekasih Mu (вашиот љубовник)

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди