Фантомот на операта

Фантомот на операта (француски: Le Fantôme de l'Opéra) — роман од францускиот писател Гастон Леру. Романот се појавува како фељтон во списанието Le Gaulois (од септември 1909 до јануари 1910), а во целост е објавен во март 1910[1].

Фантомот на операта
Француското издание од 1920
АвторГастон Леру
Изворен насловLe Fantôme de l'Opéra
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
Предмет(и)Мистерија, хорор
ИздавачPierre Lafitte and Cie.
Издадена
23 септември, 1909 - 8 јануари, 1910
МедиумПечатена во сериска форма
Страници~190
OCLC15698188
Фантомска опера на Андре Кастањ

Романот е инспириран од љубовна приказна на стара опера[2] и од гласините дека постојат тајни лавиринити и одаи под париската опера во втората половина на XIX век. Од друга страна Леру е поттикнат и од пожарот на Базар де ла Шарите, годишен саем, кој на 4 мај, 1897 е причина за многу жртви.

Во романот се раскажува за прима-дона на париската опера која за време на една изведба е киднапирана од „фантом“. Насловниот лик ја носи девојката во својот стан каде и ја изјавува љубовта, додека таа се обидува да ја открие мистеријата зад неговата маска.


НаводиУреди

  1. Shah, Raj. "The Publication and Initial French Reception of Gaston Leroux's Le Fantôme de l'Opéra", French Studies Bulletin 37:138 (2016), 13-16.
  2. Shah, Raj. "No Ordinary Skeleton: Unmasking the Secret Source of Gaston Leroux's Le Fantôme de l'Opéra", Forum for Modern Language Studies 50:1 (2014)